Ding Liren 2023 Fide Dünya Şampiyonasını Kazandı!

GM Ding Liren, 2023 FIDE Dünya Şampiyonası'nın final hızlı oyununda GM Ian Nepomniachtchi'yi mağlup ederek yeni dünya şampiyonu oldu.

Heyecan verici 14 oyunluk klasik maçta 7-7'lik beraberlikten sonra her şey son hızlı oyuna bağlıydı ve Ding siyah taşlarla muhteşem bir şekilde kazandı. GM Magnus Carlsen'ın saltanatı artık sona erdi. 2013'ten bu yana ilk kez meşale Ding'e, 17. dünya şampiyonuna geçti.

Dünya şampiyonluğu unvanını kazandığından, Ding zaferi için 1.1 milyon euro alacak, Nepomniachtchi ise 900.000 euro alacak.


Canlı yayının sunuculuğunu GM Fabiano Caruana, GM Robert Hess, ve IM Tania Sachdev yaptı.

Ding ve dünya çapındaki hayranları için duygusal bir an. Fotoğraf: Maria Emelianova/Chess.com.

"Bu maçın, benim ruhumun en derin kısmını yansıttığını hissediyorum," dedi Ding, zaferini arkadaşlarına, annesine ve dedesine adadıktan sonra düzenlenen basın toplantısında. Bu zaferle birlikte, Ding aynı zamanda Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonu GM Ju Wenjun'un da memleketi olan Çin'den çıkma ilk klasik dünya şampiyonu oldu.

Ding, eski kadınlar dünya şampiyonu Xie Jun'u kucaklıyor. Şampiyonluğu kazandıktan sonra ilk teşekkür ettiği kişiler ailesi ve arkadaşları oldu. Fotoğraf: Maria Emelianova/Chess.com.

Skorun 1.5-1.5'e eşitlendiği maçta, genel olarak istatistiksel olarak beyazın üstünlüğü olduğu (ilk 17 oyunda beş beyaz zaferi ve bir siyah zaferi), pek az insan son oyun için Ding'in siyahla baskı yapacağını bekliyordu.

Anti-Marshall, 18. oyunda sahne aldı. Daha önce açılışta başarı elde ettiği ve kendi ifadesine göre "her şansı olduğu" oyunlarda açılışla başarılı olan Nepomniachtchi, alışılmadık 13.Bb1 ile kazanmak için oynama niyetini açıkladı.

Orta oyuna ilerledikçe, her iki oyuncu da kazanmak için oynadıklarını ima eden kararlar aldı. Ding daha sonra şöyle söyledi: "Beyaz taşlar her zaman avantaj değildir."

Ding'in oyunu, yeni nesil oyuncuları Siyah ile daha hırslı oynamaya teşvik edecek mi? Fotoğraf: Maria Emelianova/Chess.com.

Pozisyon açıldıkça, Nepomniachtchi'nin fil çifti ürkütücü görünmeye başladı ve birçok izleyici Ding'i kaybetmeye yakın gördü. 

Tüm satranç dünyası nefesini tutarak beklerken, Nepomniachtchi hızlı bir şekilde 35.Ra1? hata yaptı ve pozisyon eşitlendi, ancak pozisyon hala Nepomniachtchi için daha kolay görünüyordu. "Kaybedebileceğimi hayal etmek zordu" diye kabul edilen Dünya Şampiyonu Adayları bu anla ilgili düşünceleriydi ve çoğu izleyici, maçın berabere olmayacağını tahmin ediyordu.

Maçı yorumlayanlar, Ding'in kalan en iyi şansının, a piyonunun tehlikeli hale gelebileceği bir sona doğru oynamak olduğu konusunda tetikteydiler ve Ding'in de aynı sezgisel duyguya sahip olduğu görülüyordu.

Sonra beklenmedik bir şey oldu. Sürenin bitmesine iki dakika 30 saniye kala Ding, Caruana'nın önerdiği harika 42... Ve2!! hamlesini oynadı: "Nepo kaçırmış olabilir." Ding'in filini tehlikeli bir şah ve kale çatalı tehdidiyle baş başa bırakan hamle, momentumu değiştirdi.Nepomniachtchi, açık renkli kareler üzerinde kontroller yaparak hızlı bir şekilde tekrarlayarak bir beraberlik teklif etti ve Ding şaşırtıcı 46...Kg6 oynamadan önce oyun bu yöne gidiyor gibi görünüyordu. Bir satranç koçunun kabusu olarak tanımlanabilecek bir durumda, şimdinin dünya şampiyonunun kazanmak için oynama fikri, en güçlü ikinci taşını kendi şahına açmazlamaktı! "Şahımın h7'de daha güvende olduğunu hissettim," Ding'in daha sonra zafer için katalizör olarak tanımlanacak bir hamle için soğukkanlı olmayan mantığı buydu.

Ding 47...c4 oynadığında, Nepomniachtchi zaten başının belada olduğunu biliyordu: "Dördüncü oyunda daha doğru oynamak zorundaydım. c4 hamlesinden sonra çok az zamanım vardı ve zordu." Bu kaygının bir kısmı, rakibinin şu ana kadarki sağlam oyunsonu tekniğinden kaynaklanmış olabilir.

Ding, artık 17. dünya şampiyonu olarak hükümdarlığıyla eşanlamlı hale gelecek bir tarzda piyonlarını zafere doğru yuvarladı. 68. hamlede bir el sıkışma, satranç tarihinde ilk kez oyuncuları bölmek için neredeyse yıldırım eşitlik bozmalarına ihtiyaç duyan olağanüstü bir maçın sona erdiğinin sinyalini verdi.


Nazik bir ikinci el sıkışma ve yenilginin kabulü. Fotoğraf: Maria Emelianova/Chess.com.

Her kuşaktan satranç ustalarından yağan tebrik mesajlarıSon karşılaşmaya götüren üç maçla ilgilenenler için heyecan ve aynı zamanda büyük anlarla doluydu. Açılış hazırlıkları ile ilgili belkide GM Richard Rapport King(!) Liren'in en büyük destekçisi oldu.


Suç ortağı(!) GM Richard Rapport, tarihi galibiyetin ardından arkadaşları, ailesi ve hayranlarıyla birlikte poz verdi.

Zaferi nasıl kutlayacağı sorulduğunda Ding, boş zamanlarında "seyahat etmek istediğini" söyledi. Boş zamana gelince, bu etkinlikten sonra şampiyon için çok az dinlenme olacak. Dört gün içinde Nepomniachtchi, Rapport ve diğer üst düzey GM'lerin katıldığı Romanya'nın Bükreş kentindeki Grand Chess Tour'da oynamaya başlayacak.


Show Must Go On! :)

Kaynak: Chess.com
  
1237 kez okundu